AdobeStock.com / ekkaphan

Gra warta świeczki

Gracze dzielą się na hobbystów i zawodowców oraz na tych, którzy preferują pecety i tych, którzy wolą konsole.

Nie ważne jest to w co grają i na czym, ale to że ich liczba stale rośnie, a triumfy święcą coraz to nowsze gry, które poziomem detalu i jakości grafiki dorównują filmom. Rośnie również popularność sportów elektronicznych, za którymi stoi sztab ludzi z bardzo różnych dziedzin - od PR, przez sponsorów, aż po dietetyków i psychologów. Czym więc właściwie jest e-sport?

Co to jest e-sport? Ile można na tym zarobić?

E-sport to forma rywalizacji, w której zawodnicy uczestniczą w turniejach gier komputerowych (tzw. pro gaming), a jego początki sięgają lat 80. i 90. minionego stulecia. Kiedyś nagrody były znikome, a dziś sięgają 1,5 mln dolarów. Ostatnie globalne rozgrywki League of Legends oglądało 127 mln osób na całym świecie, co dwukrotnie przekracza liczbę osób oglądających ceremonię wręczenia Oscarów. Dziś e-sport nie jest już tylko mrzonką młodych ludzi czy środowiska graczy, ale poważną branżą, której rozgrywki regularnie obserwują miliony ludzi [1]. W 2019 roku spodziewana wartość rynku wyniesie 1,1 mld dolarów! W samym 2018 roku na świecie odbyło się aż 737 dużych wydarzeń e-sportowych, a wpływy z biletów to 55 mln dolarów [2]. Sami gracze zarabiają zawrotne sumy już nie tylko z samych rozgrywek, ale również poprzez wpływy od licznych sponsorów. Redakacja strony esportmania.pl zebrała zarobki graczy i przedstawiła je w postaci następujących infografik: [3]

Zarobki e-sportowców w Polsce:

e-sport earnings 3 esportmania
https://esportmania.pl

Zarobki e-sportowców na świecie (Counter Strike: GO):

e-sport earnings esportmania
https://esportmania.pl

Zarobki e-sportowców na świecie (League of Legends):

e-sport earnings 1 esportmania
https://esportmania.pl

E-sport w Polsce

W Polsce wirtualny sport również zyskuje na wartości. W 2018 roku był wart około 50 mln zł, a rozgrywki obejrzało 3 mln entuzjastów! Jednym z popularniejszych rodzimych wydarzeń jest Intel Extreme Masters w Katowicach, którego transmisję w sieci śledzi nawet 230 mln osób na całym świecie. Nadano ją w 21 językach, zrealizowano ponad 500 godzin transmisji na żywo, a we wszystkich turniejach grało ponad 600 graczy z 60 krajów, co pokazuje skalę przedsięwzięcia. Od 2016 roku w Polsce istnieje organizacja pozarządowa , która nosi nazwę Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych (ESA), która zajmuje się propagowaniem oraz profesjonalizacją sportów elektronicznych.

gaming tournament
AdobeStock.com / Gorodenkoff

Morele E-Biznes Cup Sezon 2

Już po raz drugi został zorganizowany turniej w Counter Strike: GO. Podzielony był na 5 części: Faza Grupowa Kraków, Faza Grupowa Online, Playoffy Online, Playoffy Kraków, Wielkie finały. Rozpoczął się on 29 lipca i wzięły w nim udział 74 pięcioosobowe drużyny, a pełną listę uczestników można znaleźć tu. Zwycięzcę poznamy 28 września, gdyż o 19:00 w profesjonalnym studio e-sportowym zostanie rozegrany ostatni mecz tego sezonu, a na triumfatorów będzie czekała łączna pula nagród w wysokości 30 000 zł.

Podczas meczu obserwujemy zmagania 2 zespołów, a każdy z nich składa się z pięciu zawodników. Mecze są rozgrywane na 7 oficjalnych mapach. Strona atakująca oznaczona jest kolorem żółtym i ma za zadanie podłożyć ładunek w określonym miejscu, a także dopilnować, aby został on zdetonowany. Strona broniąca, oznaczona kolorem niebieskim, musi natomiast zapobiec tej eksplozji. Daną rundę wygrywają ci, którzy spełnią swoje cele lub wyeliminują wszystkich przeciwników. Mapy są rozgrywane przez 30 rund. W połowie drużyny zamieniają się stronami. Żeby zwyciężyć, należy zdobyć 16 punktów, w przypadku remisu konieczna jest dogrywka. Bardziej zainteresowani tematem znajdą tutaj dokładniejszy opis zasad.

Kompario CS Team
Kompario own materials

Kompario również miało swoich reprezentantów pośród naszych pracowników. Niestety nie udało im się przejść do kolejnego etapu, a jeden z nich, Piotr Tendera, skomentował całe wydarzenie w następujący sposób:

,,Niestety poziom okazał się być wyższy niż myśleliśmy i nie udało nam się wyjść z grupy, choć były takie nadzieje po wygraniu dwóch meczów z rzędu z dobrymi przeciwnikami. Ostatnie dwa mecze były jak zderzenie ze ścianą i nie daliśmy rady wygrać przeciwko zdecydowanie lepszym zawodnikom. Co śmieszne potrafiliśmy wygrać z faworytami, a przegrać z najgorszą ekipą w grupie [...] Żegnamy się z turniejem, ale zabawa była przednia - treningi oraz mecze w stacjonarnym punkcie dawały wiele frajdy. Jako drużyna godnie reprezentowaliśmy barwy Kompario i dawaliśmy dobry obraz pracowników naszej firmy poprzez choćby rozmowę z innymi graczami przed oraz po meczach.”

Liczymy na więcej szczęścia w kolejnym sezonie i będziemy trzymać kciuki za naszych reprezentantów, gdyż jest to wspaniała okazja do zintegrowania nie tylko się ze sobą wzajemnie, ale również z pracownikami innych firm.

Kompario CS Team
Kompario own materials

Praktyka czyni mistrza...

… jak to mówi stare przysłowie, więc nie pozostaje nic innego jak trenować, aby wystartować w turnieju drużynowym lub indywidualnym. Stopień przygotowania w tego typu rozgrywkach jest często zależny od sprzętu jakim dysponujemy.

Na Kompario każdy entuzjasta gier komputerowych znajdzie coś dla siebie w naszej Strefie Gracza. Pomyśleliśmy o wszystkim - od komputerów i laptopów, przez konsole, aż po słuchawki i same gry.

Jeśli jednak jest się kimś, kto chciałby sam zbudować swoją jednostkę od zera, lub wymienić którąkolwiek część na bardziej wydajną, znajdzie je wszystkie tutaj.

Wymagania sprzętowe

Counter Strike czy choćby League of Legends nie mają przesadnie wysokich wymagań związanych ze sprzętem, ale wrzesień obfituje w wiele premier nowych gier, więc może warto byłoby się zastanowić nad zmianą swojego sprzętu na taki, który umożliwi nam grę. Poniżej można znaleźć zalecaną konfigurację sprzętową dla kilku najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni:

Nie samym komputerem gracz żyje

Entuzjaści konsol do gier spierają się między sobą, który sprzęt jest najlepszy. Na podium stoją PlayStation, Xbox oraz Nintendo (kolejność przypadkowa), ale nie tak dawno na rynku gier pojawiła się wirtualna rzeczywistość, czyli VR. To, jakie okulary wirtualnej rzeczywistości wybrać, zależy od urządzenia, z którym planujemy ich używać. Na Kompario można znaleźć uniwersalne gogle VR pasujące do każdego telefonu, okulary VR dedykowane do konkretnego smartfona, jak i urządzenia rozszerzonej rzeczywistości stworzone dla konsoli takich jak PS4 czy Xbox One oraz do komputera PC. Ich ceny sięgają nawet 4500 zł, ale najtańsze okulary wirtualnej rzeczywistości VR dostępne są już od kilkudziesięciu złotych.

Virtual Reality lady
AdobeStock.com / Tierney

Zacznij swoją przygodę już dziś. To dziecinnie proste!

Autor: Oliwia Gardy

Źródła:

1. Focus.pl https://www.focus.pl/artykul/e-sport

2. Gaming Society https://gamingsociety.pl/artykul/esport-w-polsce-popularnosc-758660/

3. E-Sport Mania https://esportmania.pl/biznes/zarobki-w-esporcie-oto-najlepiej-zarabiajacy-esportowcy-infografika/l2kysxf

4. NBA 2k20 wymagania sprzętowe https://support.2k.com/hc/pl/articles/360034296353--PC-NBA-2K20-wymagania-systemowe

5. Gears 5 wymagania sprzętowe http://www.benchmark.pl/aktualnosci/gears-5-wymagania-sprzetowe-testy-techniczne.html

6. Borderlands 3 wymagania sprzętowe http://www.benchmark.pl/aktualnosci/poznalismy-wymagania-sprzetowe-borderlands-3.html

7. Fifa 2020 wymagania sprzętowe http://www.benchmark.pl/aktualnosci/fifa-20-wymagania-sprzetowe.html