Polityka prywatności

Chcemy stworzyć najlepszą na świecie porównywarkę cen i produktów! Aby móc osiągnąć ten cel, przetwarzamy Twoje dane osobowe. W poniższej polityce prywatności znajdziesz informacje o tym jakie dane zbieramy, jak je przetwarzamy i co robimy aby były bezpieczne.

Wstęp

Opisana tutaj polityka prywatności dotyczy przetwarzania danych osobowych przez Kompario podczas użytkowania serwisu Kompario na kompario.pl oraz innych powiązanych z Kompario cyfrowych treści (”Usługi”). Usługa dostarczana jest przez Kompario Sp. z o. o., NIP: (”Kompario”, ”my”, ”nas”). Kompario jest częścią grupy Schibsted Media.

O ile nie zaznaczono inaczej, Kompario jest administratorem danych osobowych opisanych w niniejszej polityce.

Założenia

Dane osobowe to wszystkie informacje, które bezpośrednio lub pośrednio można powiązać z daną żywą osobą. Do danych osobowych można zaliczyć imię i nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail oraz wiele innych. W szczególnych przypadkach informacje o adresie IP użytkownika czy jego zachowaniu także mogą zaliczać się do danych osobowych.

Przetwarzanie danych osobowych oznacza każde ich użycie, czyli np. zbieranie, udostępnianie, przechowywanie.

Użytkownik danych osobowych to podmiot, samodzielny lub współpracujący z innym podmiotem, który decyduje o celach oraz sposobach przetwarzania pozyskanych danych osobowych. Jednocześnie staje się w pełni odpowiedzialny za zapewnienie, że przetwarzanie nie narusza żadnych przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Aby legalnie przetwarzać dane osobowe, nasze działania muszą mieć podstawy prawne. Podstawy prawne w tym przypadku oznaczają, że musimy być w stanie przedstawić przewidziane przez prawo uzasadnienie, dlaczego przetwarzamy dane osobowe w określonym celu. Przykłady podstaw prawnych stosowanych przez nas to zgoda, uzasadniony interes, zgoda i zobowiązanie prawne.

Dane osobowe, które gromadzimy

Aby dać użytkownikom wgląd w sposób przetwarzania danych, podzieliliśmy dane osobowe na trzy kategorie, w zależności od sposobu ich gromadzenia:

a) dane osobowe przekazywane przez użytkowników

Korzystając z Usług, użytkownik może przekazać nam dane osobowe, na przykład wypełniając formularze internetowe, tworząc konto użytkownika, wysyłając wiadomości do działu pomocy technicznej lub zostawiając opinię za pośrednictwem naszych formularzy kontaktowych. Dane osobowe w tej kategorii mogą obejmować imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail i inne informacje w zależności od treści przesyłanych przez użytkownika.

b) dane osobowe gromadzone podczas korzystania z Usług

Podczas korzystania z Usług przez użytkownika gromadzimy informacje o sposobie użytkowania, na przykład o tym, z jakich części Usług korzysta użytkownik, jakie produkty ogląda oraz jakie działania wykonuje na stronach, które świadczą Usługi. Informacje te można podzielić na następujące kategorie:

i. Techniczne informacje na temat Twoich urządzeń lub połączenia internetowego

Korzystając z dzienników serwerów oraz innych narzędzi, rejestrujemy informacje o urządzeniu użytkownika, jego powiązaniu z witryną Usług oraz sposobie korzystania przez użytkownika z usług na różnych urządzeniach. Do powyższych informacji może także należeć np. system operacyjny, wersja przeglądarki internetowej, adres IP, pliki cookie czy inne dane służące do identyfikacji. Wykorzystujemy te informacje między innymi w celu świadczenia Usług poprzez zapamiętanie ustawień użytkownika i rozwiązywania problemów z naszymi systemami.

ii. Informacje na temat korzystania z witryny Usług

Gromadzimy informacje o sposobie korzystania z witryny Usług, w tym o zainteresowaniach użytkownika, przebiegu wizyt w witrynie Usług i klikanych reklamach. Gromadzimy również informacje o wizytach użytkownika w witrynach, w których świadczone są Usługi oraz o czynnościach użytkownika podczas korzystania z tych witryn.

iii. Informacje o lokalizacji

Kiedy korzystasz z naszych Usług, na podstawie adresu IP jesteśmy w stanie oszacować w przybliżeniu Twoje położenie geograficzne. Jeśli urządzenie, z którego korzystasz, ma uruchomione usługi lokalizacyjne, regularnie zbieramy dokładne informacje o Twojej lokalizacji. Jeśli nie chcesz, abyśmy zbierali szczegółowe informacje o Twojej lokalizacji geograficznej, możesz wyłączyć usługi lokalizacyjne na swoim urządzeniu. Będziemy wtedy gromadzić wyłącznie informacje o Twojej przybliżonej lokalizacji geograficznej na podstawie Twojego adresu IP.

Gdy odwiedzasz strony powiązane z naszymi Usługami, my - bezpośrednio lub poprzez strony trzecie - używamy różnych technik rozpoznawczych i uczących się Twojego zachowania jako użytkownika. Więcej o tych technikach przeczytasz w dziale “Użycie plików cookie i podobnych technologii”.

c) Dane osobowe z innych źródeł

Od czasu do czasu możemy otrzymywać dane osobowe z innych źródeł, np. dane osobowe, które nie są gromadzone przez nas bezpośrednio od użytkowników. Takimi źródłami mogą być inne spółki należące do grupy Schibsted Media, reklamodawcy, sieci reklamowe, władze lub nasi partnerzy. Na przykład, jeden z naszych partnerów może dostarczyć nam informacji na temat zachowań użytkownika po kliknięciu danego produktu w witrynie Usług. Inny przykład to gdy nasi partnerzy dostarczają nam informacji do profilowania, składających się z opartych na prawdopodobieństwie informacji na temat zainteresowań użytkownika, co pomaga nam zoptymalizować działania marketingowe i kampanie Schibsted.

Dlaczego przetwarzamy dane osobowe

Aby ułatwić zrozumienie, dlaczego przetwarzamy dane osobowe, podzieliliśmy przetwarzanie danych na kategorie w zależności od celu. Przetwarzamy dane osobowe z wielu powodów, a mianowicie:

i) w celu wypełnienia naszych zobowiązań umownych,
ii) aby spełniać wymogi prawne,
iii) w celu świadczenia Usług, w tym obsługi klienta,
iv) w celu analizowania przekierowań do witryny Usług i ruchu w witrynie Usług,
v) aby móc oferować odpowiednie reklamy poza witryną Usług,
vi) w celu wysyłki newsletterów i podobnych wiadomości do naszych użytkowników,
vii) aby móc personalizować nasze usługi, w tym reklamy naszej firmy i grupy Schibsted, oraz
viii) aby móc rozwiązywać problemy z Usługami i śledzić nadużycia.

Szczegółowe informacje o punktach od (iii) do (viii):

iii) w celu świadczenia Usług, w tym obsługi klienta

Przetwarzamy dane osobowe w celu zapewnienia funkcjonalnych i przyjaznych dla użytkownika usług, między innymi poprzez dostosowanie witryny Usług do technicznych warunków użytkownika oraz wyborów dokonywanych w witrynie Usług. Przetwarzanie danych osobowych w tym celu obejmuje również przetwarzanie w celu rozwiązywania problemów technicznych i odpowiadać na opinie naszych użytkowników.

Przetwarzanie danych osobowych w tym celu opiera się na naszym uzasadnionym interesie, jakim jest zapewnianie podstawowych funkcji i obsługi, związanych z witryną Usług.

iv) w celu analizowania przekierowań do witryny Usług i ruchu w witrynie Usług

Zależy nam na możliwości tworzenia możliwie najlepszych warunków do ulepszania witryny Usług. W związku z tym zbieramy informacje o ruchu w witrynie Usług oraz witrynach i aplikacjach, które świadczą Usługi. Takie informacje pomagają nam zrozumieć naszych użytkowników i trendy rynkowe, określać możliwe usprawnienia w witrynie Usług i wiele więcej. Ostatecznym efektem jest udoskonalenie usługi Kompario.

Przetwarzanie danych osobowych w tym celu opiera się na naszym uzasadnionym interesie, jakim jest analizowanie i udoskonalanie Usług. Użytkownik może wyłączyć funkcję analizy i przetwarzanie danych osobowych w tym celu, zmieniając Ustawienia prywatności.

v) aby móc oferować odpowiednie reklamy poza witryną Usług

Chcemy docierać do użytkowników z odpowiednimi reklamami i innymi formami marketingu, nawet gdy odwiedzają inne strony internetowe i korzystają z innych aplikacji. Aby wiedzieć, co jest istotne dla użytkownika, musimy przetwarzać dane osobowe. Obejmuje to informacje o tym, czym interesował się użytkownik, korzystając z Usług, lokalizację geograficzną i profil demograficzny użytkownika. Udostępniając takie informacje w sieciach marketingowych i platformach marketingowych, takich jak Facebook, Google i AppNexus, możemy tworzyć spersonalizowane reklamy oparte na prawdopodobieństwie i mierzyć ich wpływ za pomocą analiz marketingowych.

Facebook i Google są administratorami danych osobowych, które przetwarzają w tym celu. W przypadku platformy AppNexus, odpowiedzialność za dane osobowe różni się w zależności od tego, jak i przez kogo dane osobowe są gromadzone. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zakresie odpowiedzialność tych platform i sposobie, w jaki użytkownik może kontrolować przetwarzanie danych osobowych.

Przetwarzanie danych osobowych w celu oferowania odpowiednich reklam poza witryną Usług następuje w oparciu o nasz uzasadniony interes. W tym celu udostępniamy dane osobowe Facebookowi i Google. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak udostępniamy dane osobowe platformom Facebook i Google. W każdej chwili możesz wyłączyć udostępnianie danych osobowych platformom Facebook i Google, zmieniając Ustawienia prywatności.

vi) w celu wysyłki newsletterów i podobnych wiadomości do naszych użytkowników

Jeśli posiadasz aktywne konto użytkownika lub subskrybujesz nasze przesyłki elektroniczne, możemy wysyłać Ci wiadomości e-mail z ofertami i wiadomości marketingowe. Tego rodzaju oferty lub wiadomości marketingowe mogą być również przesyłane za pośrednictwem innych kanałów cyfrowych, np. mediów społecznościowych. Użytkownik może zrezygnować z otrzymywania tej korespondencji w dowolnym momencie, kontaktując się z nami.

Przetwarzanie danych osobowych w tym celu odbywa się w oparciu o nasz uzasadniony interes w przypadku aktywnego konta użytkownika lub na podstawie zgody użytkownika, który aktywnie zdecydował się na subskrybowanie naszych newsletterów i ofert. Użytkownik może wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, kontaktując się z nami.

vii) aby móc personalizować nasze usługi, w tym reklamy naszej firmy i grupy Schibsted

Chcemy tworzyć spersonalizowany interfejs użytkownika witryny Usług, między innymi dostosowując treść witryny Usług do indywidualnych preferencji użytkownika. Obejmuje to również dostosowywanie reklam i przekazów marketingowych w witrynie Usług oraz innych witrynach lub aplikacjach obsługiwanych przez firmy należące do grupy Schibsted Media.

Dane osobowe przetwarzane w tym celu dotyczą zachowań użytkowników, adresów IP, historii zakupów i przybliżonego położenia geograficznego. Dzięki tym informacjom wzrasta prawdopodobieństwo otrzymania odpowiednich reklam w przypadku korzystania z witryny Usług lub innych witryn i aplikacji dostarczanych przez firmy należące do grupy Schibsted Media.

Schibsted jest administratorem danych osobowych przetwarzanych w celu tworzenia odpowiednich reklam na stronach internetowych obsługiwanych przez firmy należące do grupy Schibsted Media. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez Schibsted można znaleźć w polityce prywatności grupy.

Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w tym celu jest nasz uzasadniony interes, czyli udoskonalenie naszych usług i reklam Schibsted. Użytkownik może wyłączyć tę funkcję, zmieniając Ustawienia prywatności.

viii) aby móc rozwiązywać problemy z Usługami i śledzić nadużycia

Przetwarzamy dane osobowe związane z aktywnością naszych użytkowników w witrynie Usług, aby móc rozwiązywać problemy z naszymi systemami, co stanowi podstawowy element naszej pracy związanej z bezpieczeństwem w witrynie Usług. Przetwarzamy również dane osobowe w celu badania przypadków niewłaściwego korzystania z witryny Usług oraz stron internetowych i aplikacji, w których świadczone są Usługi. Nadużycie oznacza między innymi tworzenie fałszywych profili, nękanie, naruszenie warunków użytkowania lub działania sprzeczne z obowiązującym prawem.

W przypadku wykrycia lub podejrzenia nadużycia możemy udostępnić dane osobowe innym osobom w celu zbadania i zwalczania takiego nadużycia.

Przetwarzanie danych osobowych w tym celu odbywa się w oparciu o nasz uzasadniony interes, czyli oferowanie bezpiecznej obsługi.

Udostępnianie danych

Twoje dane osobowe będą jawne dla firm wchodzących w skład Schibsted Media Group - firm całkowicie lub częściowo, pośrednio lub bezpośrednio, należących do Schibsted ASA i zobowiązanych do przestrzegania warunków tej polityki prywatności. Firmy te mogą także niezależnie przetwarzać Twoje dane w celu ulepszania swoich produktów, usług oraz Twojego doświadczenia.

W niektórych przypadkach udostępniamy dane osobowe naszym partnerom, aby umożliwić im personalizację ofert i reklam. Zawieramy odpowiednie umowy, aby mieć pewność, że nasi partnerzy przetwarzają dane osobowe zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi prywatności i ochrony danych.

Dane osobowe mogą zostać przekazane osobom trzecim w przypadku sprzedania, przekazania lub przeniesienia całości lub części naszego biznesu i odpowiadającej mu części bazy danych. Może się zdarzyć, iż będziemy musieli udostępnić Twoje dane ze względu na przepisy prawne, nakazy sądu, regulacje rządowe czy śledztwa toczone w kraju i za granicą. Jeśli zaistnieje podejrzenie, że użytkownik popełnił przestępstwo związane z korzystaniem z naszych Usług, dane mogą zostać udostępnione władzom.

Poza warunkami opisanymi w tej polityce prywatności Twoje dane osobowe nie są udostępniane, sprzedawane ani rozpowszechniane.

Transfer danych do kraju niewchodzącego w skład UE/EOG

Możemy przekazywać dane osobowe użytkowników do państw trzecich, np. krajach spoza UE/EOG. W takim przypadku podejmujemy działania zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi, aby zapewnić wystarczającą ochronę danych osobowych.

Okres przechowywania danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe tylko przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w niniejszej polityce prywatności. Oznacza to, że przetwarzanie danych osobowych odbywa się wyłącznie w zakresie niezbędnym do realizacji celu, w jakim dane osobowe zostały zebrane. Przykładowo, usuwamy konta użytkowników, które są nieaktywne przez 18 miesięcy.

Jeśli dane osobowe nie są już potrzebne do celów, dla których zostały pierwotnie zebrane, możemy je anonimizować lub usunąć.

Prawa użytkownika

Użytkownikowi przysługują konkretne prawa w zakresie przetwarzania przez nas danych osobowych. Nie wszystkie prawa są bezwzględne, a niektóre z nich mogą być ograniczone. Użytkownik ma następujące prawa w zakresie przetwarzania przez nas danych osobowych:

i) prawo do informacji,
ii) prawo do otrzymania wyciągów z rejestrów,
iii) prawo do poprawienia,
iv) prawo do usunięcia danych osobowych („prawo do bycia zapomnianym”),
v) prawo do ograniczenia przetwarzania,
vi) prawo do przenoszenia danych,
vii) prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.

Na prośbę o usunięcie danych osobowych będziemy anonimizować posty, opinie i konto użytkownika. Oznacza to, że opinie lub posty użytkownika opublikowane w witrynie Usług, które nie zawierają danych osobowych, pozostaną w witrynie, ale z anonimowym identyfikatorem użytkownika jako nadawcą. Nie usuwamy opinii lub postów głównie dlatego, że są one ważną częścią usługi Kompario. Bez nich usługa Kompario przestałaby realizować ważną część swojego celu. Jeśli chcesz usunąć swoje recenzje lub posty z witryny Usług, musisz to zrobić przed żądaniem usunięcia danych osobowych.

Bezpieczeństwo

Dokładamy wszelkich starań, aby do Twoich danych nie miał dostępu nikt nieupoważniony oraz aby przetwarzanie Twoich danych nie wykraczało poza granice określone prawem. Starania te obejmują: ocenę ryzyka, implementację zabezpieczeń fizycznych i organizacyjnych, a także rutyny w obchodzeniu się z danymi czy zapewnianiu możliwości dostępu do przechowywanych danych, jak również ich zmiany, blokady i usunięcia.

Używamy plików cookie, znaczników pikselowych, pamięci lokalnej oraz innych narzędzi, aby poznać użytkowników i analizować ich zachowania. Więcej informacji na ten temat znajduje się w dziale poświęconym plikom cookie.

Użycie wtyczek społecznościowych

Istnieje możliwość udostępniania treści znalezionych w serwisie za pomocą mediów społecznościowych takich jak Facebook, LinkedIn czy Twitter, poprzez używanie zaimplementowanych wtyczek społecznościowych (np. przycisku “Lubię to!”). Jeśli zdecydujesz się na udostępnienie treści z użyciem wtyczki, wybrany serwis społecznościowy otrzyma następujące informacje:
a) datę i czas Twojej wizyty
b) adres internetowy lub URL strony w danym momencie odwiedzanej
c) Twój adres IP
d) dane o przeglądarce internetowej, z której korzystasz
e) dane o systemie operacyjnym, z którego korzystasz
f) Twoją nazwę użytkownika i hasło, a w niektórych przypadkach także informacje, czy jesteś zarejestrowanych użytkownikiem, Twoje imię i nazwisko
g) treść, do której została użyta dana wtyczka

Kompario nie jest administratorem danych osobowych przetwarzanych po udostępnieniu przez użytkownika informacji za pośrednictwem wtyczek społecznościowych w witrynie Usług. Odpowiedzialność za dane osobowe spoczywa na mediach społecznościowych, które dostarczają te wtyczki. Dlatego odsyłamy do odpowiedniego medium społecznego, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu danych osobowych w ramach wtyczek społecznościowych, których używamy. Pamiętaj, że możesz zablokować wtyczki społecznościowe w ustawieniach swojej przeglądarki.

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz wątpliwości lub pytania związane z tematyką poruszaną w naszej polityce prywatności, prosimy o kontakt. Możesz również skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych, który jest odpowiedzialny za prawidłowe przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Kompario i Schibsted, za pomocą formularza ochrony danych na stronie Schibstedu.