Black Friday 2019

Piątek 29 listopada to Black Friday, czyli Czarny Piątek – dzień kiedy sklepy oferują wyjątkowe ceny! Kompario pokaże Ci najlepsze promocje i największe obniżki produktów których szukasz. Będziemy informowali o promocjach ze sklepów z naszej bazy. Znajdziesz tu opinie o produktach i porównasz ceny.

Kompario – nie przegap najlepszych promocji z okazji Black Friday

Bądź pierwszy w kolejce
Szukasz czegoś konkretnego z okazji Black Friday? Przeszukaj nasz katalog produktów i dodaj powiadomienie, aby być na bieżąco z obniżkami cen.
0
0
0
0
1
1
1
1
0
0
0
0
dni
0
0
0
0
8
8
8
8
godzin
4
4
4
4
2
2
2
2
minut
4
4
4
4
7
8
8
7
sekund

Czym właściwie jest Black Friday

iStock.com / danielvfung

Oto Black Friday

Black Friday wywodzi się z USA, a dziś istnieje w wielu częściach świata. W Europie, także i w Polsce, wydarzenie to stało się jedną z największych imprez sprzedażowych w roku, w związku z którą wiele sklepów oferuje klientom zniżki.

Co to jest Black Friday

Istnieje kilka teorii dotyczących tego, skąd wywodzi się nazwa Black Friday. Teoria, którą można znaleźć na Wikipedii, mówi, że miała ona swoje początki w Nowym Jorku i Filadelfii ponad pięćdziesiąt lat temu, ale aby dowiedzieć się, dlaczego i jak to się stało, musimy zacząć od innego święta. Tym innym świętem jest Thanksgiving (Święto Dziękczynienia), które jest prekursorem Black Friday. Święto Dziękczynienia odbywa się zawsze w czwarty czwartek listopada, a w związku z tym, wielu Amerykanów bierze wolny piątek, aby wybrać się na zakupy z zamiarem wcześniejszego kupna prezentów świątecznych.

Po raz pierwszy wspomniano w mediach o Black Friday w 1961 roku. W Nowym Jorku i Filadelfii ludzie jak zwykle gromadzili się na ulicach, chcąc spalić nadmiar kalorii po zjedzeniu indyka i kupić świąteczne prezenty. Ogromna liczba ludzi stłoczona w jednym miejscu w tym samym czasie, a może bardziej ilość spalin z ich samochodów, dała początek przydomkowi Black Friday. Inni twierdzą, że nazwa odnosi się do sytuacji finansowej sklepów. W anglojęzycznym biznesowym żargonie red ink, czyli czerwony atrament oznacza straty, w przeciwieństwie do przychodów zapisywanych kolorem czarnym. Kiedy w USA zaczyna się świąteczny sezon zakupowy, za którego początek uznaje się dzień po Święcie Dziękczynienia, saldo wielu sklepów zmienia się z koloru czerwonego na czarny.

Niezależnie od tego która z teorii jest prawdziwa, Black Friday jest w Stanach Zjednoczonych dniem, w którym konsumenci robią najwięcej zakupów w stosunku do całego roku. Walka o najlepsze oferty odbywa się na wielką skalę. Sklepy zwykle są otwierane już o północy. Nawet wtedy kolejki są długie, a sprzeczki, a nawet walki o produkty prowadzące do obrażeń ciała nie są wcale rzadkością. Na przykład w jednym ze sklepów sieci Walmart znajdującym się na obrzeżach Nowego Jorku w 2008 roku sprzedawca zginął po tym, jak wielka grupa oczekujących na kolejkę łowców okazji wyważyła drzwi wejściowe.

W Polsce jest nieco spokojniej, ale z roku na rok Black Friday staje się coraz bardziej popularny, ponieważ coraz więcej sklepów i konsumentów odkrywa walory wyprzedaży. Często sklepy zaczynają sprzedaż już o północy, a dodatkowo wiele sklepów oferuje nowe oferty co godzinę przez cały dzień.

Kiedy wypada Black Friday 2019?

Black Friday 2019 przypada na 29 listopada, a Cyber Monday zaraz po nim, czyli 2 grudnia.

Black Week, Black Weekend i Cyber Monday

Niektórych sklepów nie satysfakcjonują wyprzedaże przez zaledwie jeden dzień. Wiele z nich utrzymuje obniżki także przez sobotę i niedzielę, co potocznie nazywa się Black Weekend. Po nim następuje Cyber Monday. Niektóre sklepy utrzymują obniżki nawet przez cały tydzień i nazywają to Black Week.

Black Friday stał się bardzo ważnym okresem sprzedaży dla wielu sklepów, dając im ogromne szanse na większe niż zwykle zyski. Tym samym nie powinno dziwić, że wiele sklepów stara się ten okres wydłużyć na różne sposoby. Jedną z częstszych metod jest utrzymanie wyprzedaży przez cały weekend, co nazywane jest Black Weekend. Kolejnym, mniej powszechnym sposobem jest rozpoczęcie wyprzedaży już na początku tygodnia i utrzymanie ich do jego końca. Wówczas nazywamy to Black Week.

Bardzo wiele sklepów online przyłącza się także do akcji zwanej Cyber Monday, która przypada na poniedziałek po Black Friday. W swoich początkach była to kampania marketingowa stosowana przez liczne amerykańskie sklepy online. Wystartowała ona po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w roku 2005, aby przyciągnąć więcej użytkowników do zakupów w internecie. Kampania szybko osiągnęła swój cel i już od kolejnego roku została zasilona o następne sklepy online.

Cyber Monday, podobnie jak Black Friday rozwinął się w przeciągu ostatnich lat. Nie jest aż tak popularny jak ten ostatni i nie oferuje aż tylu obniżek, jednak sklepy, które dołączyły do tej kampanii, często oferują większe obniżki niż podczas Black Friday.

Najlepsze oferty - Już teraz

Aktualne kampanie

  • Gorące Oferty

    Znajdź najlepsze aktualnie oferty